Güner Akın Lisesi Öğrenci ve Mezun sitesi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir

OKS'de organize kopya

ali bayar
    ali bayar
    Ali Bayar
    Ali Bayar

Erkek
    Ad Soyad : aLi bayaR
    Okul No : 2664
    Sınıfım : 11 / Tm-C
    Okul Durumu : Mezun

Burcum : Akrep
    Tuttuğu Takım : OKS'de organize kopya Fb190710
    Ruh Halim : OKS'de organize kopya Relax10

Rep Gücü : 21576
    Rep Puanı : 9
    Mezuniyet Yılı : 2007
    110708

OKS'de organize kopya Empty OKS'de organize kopya

Mesaj tarafından ali bayar

OKS'de organize kopya 5966326

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'nın (OKS) gerçekleştirildiği 9 okuldan 8'inde organize kopya olayının yaşandığı belirtildi.

Kızıltepe'de Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'nın yapıldığı 9 okuldan 8'inde organize kopya olayının yaşandığı, soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra hemen soruların bazı kişilerce çözülerek doğru yanıtların sınav salonlarındaki bazı öğrencilere, oradaki görevli veya görevlilerce işaretlendirildiği belirlendi.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, kopya olayının ardından başlatılan soruşturma kapsamında vali yardımcısı başkanlığında bir komisyon oluşturulduğunu belirterek, “8 okulda kopya olayı yaşanmış. Olayı araştırmak için komisyonun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığınca görevlendirilen bir müfettiş de olayı araştırmak için geldi. Soruşturma sürüyor” dedi.

OKS SONUÇLARI AÇIKLANDI

FEN, Anadolu ve meslek liselerine girmek isteyen yaklaşık 1 milyon öğrencinin heyecanla beklediği son Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) sonuçlarını Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

97 BİRİNCİ VAR

İşte Hüseyin Çelik'in açıkladığı sonuçlar;

- Sınava 905 bin 930 aday girdi. Bunlardan 874 bin 709'unun puanı hesaplanmaya değer bulundu. 31 bin 221 kişi ham puan barajını aşamadı.

- 263 öğrenci 100 sorunun 100'ünü de doğru cevaplandırdı.

- İlköğretim başarı puanı ile değerlendirildiğinde; Türkiye çapında 500 tam puan alan öğrenci sayısı 97 öğrenci oldu.

- 97 öğrenci yurt satına dağıtıldı. Bütün sorulara doğru cevap veren öğrenci 41 vilayetinde 100 sorunun 100'ünü de doğru cevapladı.

“KOPYA ÇEKME OLAYI”
    Bakan Çelik, “kopya çekme olayı”nın nerede gerçekleştiğinin ve öğretmenlerin karışıp karışmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi:
    “Kopya çekme olayı zaten salondakilerin ihmali olmazsa mümkün olmaz. Bu, durup dururken olabilecek bir olay değil. Bunu burada açıklamayayım çünkü bir sepetin içinde bir çürük olduğu zaman bütün sepeti çürüten bir unsur olarak değerlendirilir. Bir ilçemizde binlerce öğrenci girmiştir, 36 öğrenci ile ilgili böyle bir şey olmuştur. O ilçenin ismini açıklamayayım ama soruşturma devam ediyor.”

“Geçen yıl puanlar hesaplanırken hata yapılmıştı. Bu yıl herhangi bir önlem alındı mı?” sorusuna Çelik, “O olay, okulların ilköğretim başarı puanlarını yanlış girmesinden kaynaklanan bir hataydı, o hata düzeltildi. Böyle bir şey olacağını sanmıyorum, temennimiz olmaması yönünde ama işleyen bir mekanizmada hata her an mümkündür. Ancak hukuk içerisinde hatalar düzeltilir, kimse mağdur edilmez” yanıtını verdi.

BURDUR BİRİNCİ İL

İller arasında Burdur birinci il oldu. Her iki puan türünde de Eskişehir ikinci il, Edirne ise üçüncü il oldu.

- 31.221 öğrencinin puanı 0.5'in altında kaldı. Bu öğrencilerden 3.825'i 28 soruyu doğru cevaplandırdı. Yanlışlar doğruları götürdüğü için puanlar düşüyor ve öğrencilerin puanları da düştü. Bu sebeple bu öğrenciler için sıfır çekti demek doğru değildir.

EN ÇOK BİRİNCİ İSTANBUL'DAN

OKS'de 97 öğrenci birinci olurken, 41 il birinci çıkardı. Buna göre, en çok birinci 18 öğrenciyle İstanbul'dan çıktı. İstanbul'u 10 öğrenciyle Ankara, 6 öğrenciyle İzmir izledi.

500 tam puan alarak birinci olan adayların illere göre dağılımı ise şöyle:
    Adana-4, Adıyaman-1, Afyonkarahisar-1, Ankara-10, Aydın-1, Bilecik-1, Bingöl-1, Bursa-3, Çanakkale-2, Çorum-1, Diyarbakır-1, Düzce-2, Edirne-1, Eskişehir-1, Gaziantep-3, Hatay-1, Isparta-1, İstanbul-18, İzmir-6, Kahramanmaraş-1, Kars-1, Kastamonu-1, Kayseri-1, Kırıkkale-1, Kırklareli-1, Kırşehir-2, Kocaeli-7, Konya-4, Kütahya-1, Malatya-2, Mersin-2, Muğla-3, Muş-1, Osmaniye-1, Sakarya-1, Samsun-2, Sivas-1, Tekirdağ-2, Tokat-1, Van-1, Zonguldak-1.
    Birinci olan 97 öğrencinden 52'sinin özel ilköğretim okullarından mezun oldukları belirlendi.

EN BAŞARILI İLLER

TM puan türünde başarı sıralamasına göre Türkiye birincisi olan il geçen yıl da il birinci olan Burdur oldu. Bu puan türünde başarı sıralamasını göre ikinci il Eskişehir, üçüncü il Edirne, dördüncü il Nevşehir, beşinci il Isparta, altıncı il Kırşehir, yedinci il Çanakkale, sekizinci Ankara, dokuzuncu il Yalova ve onuncu il de Kırklareli oldu.

MF puanına göre illerin başarı sıralamasında ise Burdur yine birinci il oldu. Burdur'u sırasıyla Eskişehir, Edirne, Isparta, Kırşehir, Nevşehir, Çanakkale, Ankara, Kırklareli ve Yalova izledi.

Öte yandan, birinci çıkaran İstanbul MF ve TM puan türlerindeki il başarı sıralamasına göre 52. sırada, İzmir de her iki puan türünde 24. sırada yer aldı.

MF ve TM puan türlerine sınavda en başarısız il Hakkari oldu. MF puan türüne göre Hakkari'yi Şırnak, Ardahan, Ağrı, Van, Kars, Iğdır, Bingöl, Mardin ve Bitlis takip etti. TM puan türünde de en başarısız olan Hakkari'yi Şırnak, Ağrı, Ardahan, Van, Kars, Iğdır, Bingöl, Mardin ve Muş izledi.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ ŞÖYLE İŞLEYECEK

Bugün sınav sonuçları açıklanıyor. 11-18 Temmuz 2008 tarihleri arasında öğrenciler 20 tercih yapacak.

20 tercih değiştirilmeyeceği için öğrencilerin dikkatli tercih yapmaları gerekiyor.

Tercihler yapıldıktan sonra 25 Temmuz'da yerleştirme işlemleri başlayacak, 28 Temmuz - 4 Ağustos tarihleri arasında yerleştirme sonuçları açıklanacak.

6 - 10 Ağustos 2008 arasında ise 2. yerleştirme işlemleri yapılacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN VELİLERE UYARI

Çocuklarımızı şartsız sevmeliyiz. Eğer başarısızlıkları varsa bu başarısızlığı gidermek bizim görevimizdir.

Benim kızım da bu sınava girdi. Ben kızımı 500 tam puan alan öğrencilerle kıyaslayacak değilim.

Onların mutluluğu bizim için esastır.

- Bundan sonra ilköğretim başarı puanı %30'luk değerlendirilecektir.

- Öğrencilerin Seviye Belirleme Sınavlarında çok daha başarılı olabilmeleri için düzenli olarak okula devamının sağlanması gerekir.

- Sınav sistemi sürekli olarak değişiyor deniyor. OKS sınavı 70'li yıllardan beri uygulanıyor. Bundan sonra öğrencilerin başarılarını günümüz koşullarıyla değerlendirebilmek için Seviye Belirleme Sınavları yapılacak. Öğrencilerin başarılarını artık Seviye Belirleme Sınavları ile ölçeceğiz.

- Tercih yapılırken özellikle çocuklarımızın yüzdelik dilimlere dikkat etmeleri önemlidir. Öğrenciyi kendi kitabına müfredatına göre değerlendirmek çok önemlidir. Başarının 41 vilayete göre dağılımını sağlamak çok önemlidir.

- OKS sonuçlarında başarılı olan-olamayan öğrencilerin gözlerinden öpüyorum. 500 tam puan alan öğrencileri kutluyorum. Başarılı Öğrencilerin öğretmenlerini ve velilerini de kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun.
    ORGANİZE KOPYAYA SORUŞTURMA
    MARDİN'in Kızıltepe İlçesi'nde, Ortaoğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKS) yapıldığı 9 okuldan 8'inde organize şekilde kopya çekildiği belirlendi. 36 öğrenincinin sınav sonuçları açıklanmazken, Valilik olayla ilgili soruşturma başlattı.
    Kızıltepe'deki 9 okulda yapılan OKS'de 8 okulda organize şekilde kopya çekildiğinin belirlenip, 36 öğrencinin sınav sonuçlarının açıklanmaması üzerine Valilik tarafından soruşturma başlatıldı. Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Vali Yardımcısı başkanlığında bir komisyon oluşturulduğunu, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın olayı araştırmak için ilçeye bir müfettiş gönderdiğini söyledi. Vali Kılıçlar, müfettiş ve oluşturulan komisyonun soruşturmayı sürdürdüğünü kaydetti.
    Kızıltepe'deki kopya olayının 9 okuldan 8'inde yaşandığını söyleyen yetkililer, bazı kişilerin soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra, hemen soruları çözerek doğru yanıtları bulduğunu ve bu yanıtların sınav salonlarındaki bazı öğrencilere, oradaki görevli veya görevlilerce işaretlendirildiğinin belirlendiğini kaydetti. Yetkililer, soruşturma sonucunda bu öğrencilerin dışında da olaya karışan öğrenciler varsa onların da sınavlarının iptal edileceğini, olaya bazı öğretmenlerin ve diğer görevlilerin karıştığının anlaşıldığını kaydetti.

ÖSS VE YDS SONUÇLARI YARIN

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları da yarın açıklanacak. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, sınavların sonuçlarına ilişkin bilgiler, saat 10.00’da YÖK’te düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak. Adaylar sonuçları aynı gün saat 10.30’dan itibaren http://oss.osym.gov.tr ve http://oss2008.osym.gov.tr internet adreslerinden öğrenebilecekler.

İŞTE OKS BİRİNCİLERİ
    Sınavda MF ve TM puan türlerinde 97 öğrenci 500 tam puan alarak birinci oldu. Buna göre birinci olan öğrencilerin isimleri şöyle:

Adıyaman Mustafa Baba İlköğretim Okulu Özgür Karabayır,

İstanbul Özel Çamlıca Coşkun İlköğretim Okulu Enes Suyabatmaz,

Bilecik 700. Yıl İlköğretim Okulu Bora Usanmaz,

Konya Özel Konya Model İlköğretim Okulu Sema Nur Mutlu,

Edirne Özel Edirne İlköğretim Okulu Sarp Kürüm,

Gaziantep Özel Emine Nakıboğlu İlköğretim Okulu Yusuf İlker Yaman,

Ankara Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu Baran Tabur,

İstanbul Kocaragıp Paşa İlköğretim Okulu Engin Kara,

Muğla Adile İhsan Mermerci İlköğretim Okulu Erman Azdemir,

İstanbul Özel Acarkent Doğa İlköğretim Okulu Berk Özbakır,

Kırşehir 23 Nisan İlköğretim Okulu İsmail Yazıcı,

Samsun Özel Ezgililer İlköğretim Okulu Kerim Bahadır Şeker,