Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  ÖSS de kazananlar 200 bin arttı

  Paylaş
  ali bayar
  ali bayar
  Ali Bayar
  Ali Bayar

  Erkek
  Kayıt tarihi : 15/09/07
  Mesaj Sayısı : 1149
  Yaş : 29
  Nerden : İST
  Ad Soyad : aLi bayaR
  Okul No : 2664
  Sınıfım : 11 / Tm-C
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Akrep
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 15840
  Rep Puanı : 9
  Mezuniyet Yılı : 2007

  ÖSS de kazananlar 200 bin arttı

  Mesaj tarafından ali bayar Bir C.tesi 12 Tem. - 19:35:49

  ANKARA - ÖSS sonuçlarıyla ilgili bilgi vermek için basın toplantısı düzenleyen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan , geçen yıl en az bir puan türünde 185 barajını aşan aday sayısının 600 binin üzerinde olduğunu belirterek, "600 bin kişilik kitle içinden biz lisans programlarımızı doldurmayı başaramamıştık. Bu yıl lisans programlarının kontenjanlarında 70-80 bine yakın artış var. O yüzden havuzu genişletmek bir ihtiyaçtı. 185 yerine 165 puan alındığında kazanan aday sayısında yaklaşık 200 binlik bir artış var dedi.Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ünal Yarımağan , üniversitelerin taban puanlarının bu sene yükselmeyeceğini açıkladı ancak bütün yükseköğretim programlarının kontenjanlarının aynı oranda artmadığına işaret etti. Yarımağan, şunları söyledi:
  "Kontenjanları yüzde 5, yüzde 50 artan programlar var, bu sene açılan çok sayıda program var. Kontenjanları yüzde 5 veya yüzde 10 artan programların başarı sırasında geçen yıla göre önemli bir değişiklik olmayacaktır ama kontenjanları yüzde 30, yüzde 40 artan programların başarı sırasında geçen yıla göre bir değişiklik olacaktır. Puan düşecektir, başarı sırası da daha yüksek rakamlara çıkacaktır.
  ADAYLAR GENİŞ YELPAZEDE TERCİH YAPSIN
  "Taban puanları ne kadar düşecek? sorusu üzerine Yarımağan, şunları kaydetti:
  "Bu, programların kontenjanlarındaki artış oranlarına göre değişecektir. Ben o bakımdan adayların puanlarını kullanmamalarını öneriyorum ve tercihlerini yaparken geniş bir aralıktan yapmalarını öneriyorum. Bir örnek vermek gerekirse, ama bunu bir kalıp gibi almasınlar, geçen yıl son yerleşen adayın başarı sırasının 40 bin
  olduğunu düşündüğümüz bir program olsun. Bu programın başarı sırası bu yıl kontenjanın artış oranına göre 45 bin olabilir, 48 bin olabilir. Dolayısıyla aday tercih yaparken kendi başarı sırasını dikkate alacak ve bu başarı sırasının altından başlayıp üstüne doğru geniş bir yelpazede tercih yapacak. Bir örnek vermek gerekirse, örneğin başarı sırası 40 bin olan bir adayın tercihlerini geçen yılki başarı sırası 30-35 binlerden başlayıp 50 bine kadar giden bir aralıkta yapması lazım, girme şansını
  yükseltmesi açısından.
  TÜRKÇE TESTİ DAHA KOLAYDI
  ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan , ÖSS "de adaylara yöneltilen Türkçe sorularına verilen doğru yanıt oranlarına bakıldığında Türkçe testinin geçen yıllara göre daha kolay olduğunu, adayların Sosyal Bilimler testinde diğerlerine göre daha çok zorlandıklarını belirtti.
  Sınavdaki her bir testin 30 sorudan oluştuğunu belirten Yarımağan, Türkçe "de 9 bin 901, Sosyal Bilimler -1"de 17, Matematik -1"de 3 bin 741, Fen Bilimleri -1"de 1320, Edebiyat-Sosyal Bilimler "de 396, Sosyal Bilimler -2"de 39, Matematik -2"de 567, Fen Bilimleri -2"de 116 kişinin 30 sorunun tamamına doğru cevap verdiklerini bildirdi. Yarımağan, bu verilere göre, adayların en zorlandıkları testin sosyal bilimler testi olduğunu söyledi.
  Prof. Dr. Ünal Yarımağan , kılık-kıyafet kurallarına uymadığı, başını açarak girmediği için 12 adayın sınavının iptal edildiğini söyledi. 1 milyon 478 bin 881 adayın ÖSS puanlarının hesaplandığını, 25 bin 652 adayın ÖSS puanlarının ise hesaplanamadığını bildiren Yarımağan, puanları hesaplanan 1 milyon 478 bin 881 adaydan 190"ının kopya çektiğinin tespit edildiğini belirtti.
  ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ EN BAŞARISIZ
  Yarımağan, en başarılı okulların fen liseleri, Anadolu liseleri, özel fen liseleri, yabacı dil ağırlıklı liseler olduğunu; akşam liselerinin ve endüstri meslek liselerinin en başarısız liseler olarak belirlendiğini kaydetti.
  KONTENJAN KLAVUZU 3 YTL "YE ALINABİLECEK
  Yarımağan, 2008 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu "nun bu yıl oldukça kalın olacağını belirterek, matbaada basımının sürdüğünü bildirdi.
  Adayların önümüzdeki günlerde kılavuzu başvuru merkezlerinden 3 YTL karşılığında satın alabileceklerini belirten Yarımağan, kılavuzun 15 Temmuzdan itibaren internetten de yayınlanacağını bildirdi. Yarımağan, "Kılavuz çok kalabalık olduğu için elektronik ortamda kullanımı oldukça güç. O yüzden adayların kılavuzu bizzat alıp incelemelerinde yarar görüyorum dedi.
  Yarımağan, kılavuzun dağıtım işlemlerinin 23 Temmuza kadar tamamlanacağını en son Ankara "da dağıtım yapılacağını bildirdi. Yarımağan, "Kılavuzu, Ankara "da, ancak 23 Temmuzda alabileceğiz. Ancak uzak illerde dağıtıma başlanacağı için önümüzdeki haftadan itibaren bazı illerde kılavuzu edinmek mümkün olabilcek diye konuştu.
  TERCİHLER 23 TEMMUZ"DA BAŞLIYOR
  Tercih işlemlerinin 23 Temmuzda başlayacağını kaydeden, tercih yapacak adaylar için şu uyarı ve önerilerde bulundu:
  "Yükseköğretim programları kılavuzumuzda geçen yıl yaptığımız yerleştirmedeki en düşük puanlar ve son adayın başarı sıraları yer almaktadır. Bu bilgileri adaylar kendi bilgileriyle karşılaştırarak sağlıklı bir tercih yapmaya çalışacaklar. Puanların karşılaştırılmasının çok sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Çünkü testlerin zorluğuna, kolaylığına göre puanlarda değişiklikler olabiliyor . O yüzden en düşük başarı sırası daha sağlıklı bir göstergedir adaylar için. Kendi başarı sıralarıyla geçen yıl her programın en düşük başarı sıralarını karşılaştırmalarını öneriyoruz. Özellikle yabancı dil puanlarında en düşük puanların karşılaştırılması yanıltıcı olabilir. Bu yıl yükseköğretim programlarının kontenjanlarında önemli artışlar olduğu için başarı sıralarında da değişiklik olacaktır. Örneğin, geçen yıl son olarak 50 bininci öğrenciyi almış olan bir program kontenjanı arttığı için belki bu sene 55 bininci veya 60 bininci öğrenciyi alacaktır. Bu yüzden adayların tercihlerini yaparken daha geniş bir aralıktan tercih yapmalarının yararlı olacağını düşünüyoruz.
  BİLGİSAYARDA TERCİH YAPARKEN DİKKAT
  Adayların tercih listesini ÖSYM "ye gönderme işlemini internet üzerinden de yapabileceklerini belirten Yarımağan, bilgisayar kullanımında çok deneyimi bulunmayan adayların tercihlerini bu yolla yapmamalarını istedi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan , "Çünkü bir şeyi eksik yapıyorlar. Tercihlerini tamamladıklarını zannediyorlar, ancak eksik yaptıkları için tercihleri bize ulaşmamış oluyor. O yüzden adaylarımızı uyarıyoruz. Eğer bilgisayar kullanımında deneyimli değilseniz tercihlerinizi internetten yapmayın. Bireysel olarak tercihlerinizi yapıyorsanız da etercihleriniz başarıyla ulaşmıştır" ibaresini görmeniz gerekir. Yoksa ÖSYM "ye ulaştığından emin olamazsınız dedi.
  TERCİH SÜRESİ UZATILMAYACAK
  Yarımağan, tercih işlemleri için verilen sürenin 4 Ağustos Pazartesi günü sona ereceğini, bu sürenin uzatılmayacağını bildirdi. Yarımağan, adayların, sonuç belgesinin gelmesini beklemeden tercih işlemlerini yapmalarını, başvuru merkezlerinden zamanında randevu almalarını istedi.
  Ünal Yarımağan , yerleştirme sonuçlarının 20 Ağustosa doğru açıklanacağını tahmin ettiklerini de söyledi.
  SON ÖSS SINAVI DEĞİL
  ÖSS "de sistem değişikliği ile ilgili yapılan çalışmalar hatırlatılarak "Bu yıl yapılan son ÖSS denilebilir mi? sorusu üzerine Yarımağan şunları söyledi:
  "Bu son sınav değil. Ortaöğretimde de sınavlar devam ediyor. OKS "de bence isim değişikliği oldu. ÖSS de bu yıl son değil. YÖK geçen yıl, aceleye getirmeyip bu yıl için sistemde bir değişiklik yapmamıştı. Sistemde yapılabilecek bir değişiklik olup olmayacağının daha rahat bir ortamda incelenmesi kararı alınmıştı. Bu karar doğrultusunda önümüzdeki günlerde bir çalışma yapılacak ve sonuçları tahmin ediyorum Eylül ayında kamuoyuna duyurulacak. Yani sistemde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa ne tür değişiklik yapılacağı en geç Eylül ayında kamuoyuna duyurulacak.


  _________________
  Hayatı yudumla..![i]
  3m!R_qFB
  3m!R_qFB
  Moderatör
  Moderatör

  Erkek
  Kayıt tarihi : 18/09/07
  Mesaj Sayısı : 317
  Yaş : 30
  Nerden : Tarabya
  Okul Durumu : Öğrenci

  Burcum : Oğlak
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 12439
  Rep Puanı : 0

  Geri: ÖSS de kazananlar 200 bin arttı

  Mesaj tarafından 3m!R_qFB Bir Salı 5 Ağus. - 0:36:07

  hemen acıklansn yaaa...


  _________________
  нA¥LAڃ
  ebru
  ebru
  Moderatör
  Moderatör

  Kadın
  Kayıt tarihi : 29/09/07
  Mesaj Sayısı : 441
  Yaş : 29
  Nerden : beyoğlu
  Ad Soyad : ebru
  Okul No : 2699
  Sınıfım : 11 fen b
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Yengeç
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 12409
  Rep Puanı : 0
  Mezuniyet Yılı : 2007

  Geri: ÖSS de kazananlar 200 bin arttı

  Mesaj tarafından ebru Bir Çarş. 6 Ağus. - 11:01:37

  bncedeee


  _________________
  artık üniversitelii:)
  ÇOMÜSmile


  Sensiz kimsemiyim kimsesizmiyim hiç bilmem ,
  Bilmek istemem hatta düşünmem...

   Forum Saati Perş. 24 Ocak - 4:56:43