Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  ÖSS'de yanlıs yok

  Paylaş
  avatar
  ali bayar
  Ali Bayar
  Ali Bayar

  Erkek
  Kayıt tarihi : 15/09/07
  Mesaj Sayısı : 1149
  Yaş : 29
  Nerden : İST
  Ad Soyad : aLi bayaR
  Okul No : 2664
  Sınıfım : 11 / Tm-C
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Akrep
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 15729
  Rep Puanı : 9
  Mezuniyet Yılı : 2007
  190708

  ÖSS'de yanlıs yok

  Mesaj tarafından ali bayar


  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) lise son sınıfta kalıp diploma alamayan "beklemeli" öğrencilerin Ortaöğretim Başarı Puanları’nın (AOBP) hatalı hesaplandığı iddialarını MEB ve ÖSYM yalanladı. Liselerin 4 yıla çıkarılması ile bu yıl mezun vermeyen okullarda geçen yıldan 11. sınıftan beklemeli olan birkaç öğrencinin, sistem açığı sayesinde AOBP’den 100 alması, kargaşanın ortaya çıkmasına yol açtı. Bu durumdaki öğrenci sayısının 500 olduğu bildirildi.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS’de puan hesaplanmasında yanlışlık yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak "Ortada ne bir bilgi, ne de hesaplama yanlışı var. Sadece geçiş yılına özgü küçük bir özellik ortaya çıkmış. Bu da herkesi tedirgin edecek bir şey değil. Herkes tercihleriyle ilgili çalışmalarına devam etsin" dedi. Yarımağan, şöyle konuştu:

  Kuralı uyguladık

  "Hesaplamaları kuralına göre yaptık. Geçiş yılına özgü oluşan bu durum, 400-500 öğrenciyi ilgilendirdiriyor. Her şeyi kuralına göre yaptığımız için onların notunu da indirmemiz için bir gerekçe göremiyoruz. Konuyu MEB yetkilileri ile de görüştük. Liselerin 4 yıla çıkması ve ’normal liselerin’ bu yıl mezun verememesi sebebiyle bu durum ortaya çıktı. Olayın nedeni, normal liselerde bu sene son sınıf öğrencisi yok, ama özel durumu olan bazı öğrenciler varmış. MEB de bunları belirli okullarda toplamış ve bu okullarda bir son sınıf oluşturmuş. Ama son sınıflar hem sayıca az hem de başarılı olamayan öğrenciler. 100 kadar okulda bu durum var. Bizim kurallara göre istatistikler son sınıf öğrencilerine göre hesaplanıyor. Beklemeli öğrencilere de aynı istatistikler uygulanıyor. Şimdi bu sene son sınıf öğrencisi olan, belirli liselerde beklemeli olup da son sınıf öğrencilerinin hepsinden daha başarılı olan öğrenciler 100 almış. Olay bu."

  Yanlışlık değil

  MEB yetkilileri de MEB’den kaynaklı bir yanlışlık olmadığını belirterek şunları söyledi:

  "Geçen yıl 11. sınıfta kalan birkaç öğrenci bu yıl okulların mezun vermemesi nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı okullarda toplandılar. Bu yıl bu okullardan mezun olan öğrencilerin diploma notları diğer öğrencilere göre yüksek kaldığı için bu çocukların AOBP’si 100 oldu. Örneğin diploma notu 55 olan bir öğrencinin bu puanı okulundaki en yüksek mezuniyet notuysa bu durumda sistem bu öğrenciye 100 tam puan veriyor."


  _________________
  Hayatı yudumla..![i]
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  Yorum yok.


   Forum Saati Salı 18 Ara. - 13:43:09