Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  Öğrenciye kravat şartı yok

  Paylaş
  avatar
  ali bayar
  Ali Bayar
  Ali Bayar

  Erkek
  Kayıt tarihi : 15/09/07
  Mesaj Sayısı : 1149
  Yaş : 29
  Nerden : İST
  Ad Soyad : aLi bayaR
  Okul No : 2664
  Sınıfım : 11 / Tm-C
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Akrep
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 15729
  Rep Puanı : 9
  Mezuniyet Yılı : 2007
  060908

  Öğrenciye kravat şartı yok

  Mesaj tarafından ali bayar


  Okullarda anket yaptıran İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, "Tek tip kıyafet ve kravat zorunluluğunun öğrenciyi okuldan soğuttunu" belirledi. Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, "Öğrenci okula tişörtle gelebilir" dedi.

  İSTANBULMilli Eğitim Müdürü Ata Özer, yeni öğretim yılında öğrencilerin kendi isteyinceye kadar kravat takmayabileceklerini, gömlek yerine okula tişörtle gelebileceklerini söyledi. Okullarda yapılan anketlerin sonuçlarına göre, öğrencilerin pek çoğunun lacivert ceket, gri pantolon, gömlek ve kravattan nefret ettiğini, kravat yüzünden disipline sevk edilen öğrencinin de okuldan soğuduğunu belirten Ata Özer, kravat ve tişört serbestisini anket sonuçları üzerine aldıklarını söyledi. Ata Özer, kravat serbestisi kararını 39 ilçenin milli eğitim müdürüne bir toplantıyla duyurdu. Yeni uygulamada kravat takmamanın cezası olmayacak. Öğrenci hava soğuyana ve kendisi ihtiyaç duyana kadar gömlek-kravat yerine tişörtle okula gelebilecek. Kot pantolon yasağı ise yine sürecek.

  Batılılaşma karşıtlığı

  Eğitim-Sen eski genel başkanı Alaaddin Dinçer’e göre, kravat serbestisinin önünde mevzuat engeli var. Alaaddin Dinçer "Böyle bir serbestliğin getirilmesi mevcut mevzuata, yönetmeliklere aykırı. Dolayısıyla gerçekleşme olanağı yok. Ben, burada esas olarak modernleşmenin, aydınlanmanın ve batılılaşmanın cumhuriyetle birlikte sembolü haline gelen kravata dair bir karşıtlık, örgütlenme niyeti taşındığını düşünüyorum" dedi.

  Kriter çağdaşlık

  Pedagog Nazan Ürkmez ise, "Gençlerin kendilerini ifade edebilmeleri için serbest, özgür ve bireysel farklılıklarını ortaya koyabilecekleri kıyafetlerle okula gelebilmelerini olumlu karşılıyorum. Ancak buradaki kriter çağdaşlık olmalı. Üniforma gibi tektip giyinmenin yerine bu kez de inanç ve ideolojilere dayalı tek tip kıyafetler, gençlerin kendilerini ifade etmeleri yönünde olumsuz etki yapar" diye konuştu.


  _________________
  Hayatı yudumla..![i]
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir C.tesi 6 Eyl. - 21:41:02 tarafından ebru

  geçen sene sonu kravat takmayı serbest bırakmışlardı. o güne kadar doğru düzgün kravat takmayan ben sırf asilik olsun diye kravatı son düğmeye kadar çekip gezmiştim:D tek kravatlı bendim herhalde o aralar okulda:D ama sonra çok uzun sürmedi protestom 2 günde vazgeçmiştim:D ne günlerdi be.. çok güzel fotolarım war o haldeyken:D
  avatar

  Mesaj Bir C.tesi 6 Eyl. - 22:07:09 tarafından ali bayar

  puahaha bn kravat taktığımı hatırlamıyorum ki Very Happy:D Ama bir kere baykul ve medini hoca eve gönderdi Very Happy:D
  avatar

  Mesaj Bir Paz 7 Eyl. - 0:16:07 tarafından duygusuzduygu

  bizim zamanımızda kravat yoktu kızlarda bir yerlerden kravat bulup takıyorduk:D

   Forum Saati Salı 18 Ara. - 13:52:02