Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  Türbanlı öğrenciler üniversiteye girdi

  Paylaş
  avatar
  ali bayar
  Ali Bayar
  Ali Bayar

  Erkek
  Kayıt tarihi : 15/09/07
  Mesaj Sayısı : 1149
  Yaş : 29
  Nerden : İST
  Ad Soyad : aLi bayaR
  Okul No : 2664
  Sınıfım : 11 / Tm-C
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Akrep
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 15711
  Rep Puanı : 9
  Mezuniyet Yılı : 2007
  110208

  Türbanlı öğrenciler üniversiteye girdi

  Mesaj tarafından ali bayar

  ÜNİVERSİTELERE türban serbestisi getirmek amacıyla TBMM'de yapılan anayasa değişikliği, henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanmadan, Kocaeli Üniversitesi'ne bu sabah bazı öğrenciler türbanla girdi. Daha önce kampusa türbanlı öğrenci alınmayan Kocaeli Üniversitesi'ne 10'dan fazla öğrenci türbanlarıyla girerken, Rektörlük, güvenlik görevlilerine müdahale etmemeleri talimatını verdi. Birçok öğrenci ise eskiden olduğu gibi kapıdaki kulübede türbanlarını çıkarıp şapka veya peruk takarak kampusa girmeyi yeğledi.


  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...
  Bu öğretim döneminde öğrenci sayısı 50 bini aşan Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampusu'nda, sömestr tatilinin sona ermesiyle fazla yoğunluk olmamasına rağmen bazı fakültelerin öğrencileri üniversiteye geldi. Bazı türbancı öğrenciler kampus kapısına geldiklerinde, eskiden olduğu gibi türbanlarını çıkarmadan doğrudan içeriye girdi. Daha önce türbanla girişe izin vermeyen güvenlik görevlileri, müdahale edilmemesi talimatını aldıklarını söyleyerek, bu öğrencilere ses çıkarmadı.
  Sabah 10'dan fazla türbanlı öğrencinin girdiği Kocaeli Üniversitesi'nde, birçok türbanlı öğrencinin ise henüz anayasa değişikliğinin yasalaşmadığını dikkate alarak eskiden olduğu gibi türbanlarını çıkarıp, peruk ya da şapka takarak kampusa girdiği görüldü.
  REKTÖR: ENGELLEMEDE BULUNMADIK
  Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, anayasa değişikliğinin henüz Resmi Gazete'de yayımlanmamasına rağmen kampusa türbanla girmeye çalışanlara ‘ihtarcı’ ve ‘engelleyici’ davranış içinde bulunmadıklarını söyledi.
  Rektör Prof. Dr. Komsuoğlu, olayın sosyal bir konu olduğunu belirterek, şöyle dedi:
  “Türbanla girmeye çalışanlara engel olmuyoruz. Amacımız üniversite olarak öğrencilerin bölünmeden eğitime devam etmelerini sağlamak. Şu saate kadar kampus içine 10 kadar öğrencimizin girdiğini belirledik. Hiçbir engellemede bulunulmadı. Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampusu'nun dışında il ve ilçelerde 18 Meslek Yüksekokulu da var. Oralardaki durumu henüz bilmiyoruz. Bunun denetimi çok zor.”

  DİĞER ÜNİVERSİTESİTLERDE İZİN ÇIKMADI
  Kocaeli Üniversitesi'nin aldığı karardan sonra, üniversitelerde karışıklık yaşandı.
  Türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için yapılan anayasa değişikliği henüz yürürlüğe girmeden Trakya Üniversitesi'ne türbanla girmek isteyen öğrencilere izin verilmedi. Bu öğrenciler eskiden olduğu gibi kapıda türbanlarını çıkartarak içeri girebildi.
  Trakya Üniversitesi'nde ikinci eğitim dönemi bu sabah başladı. Rektörlük, türbanı serbest bırakmak amacıyla yapılan anayasa değişikliği Çankaya Köşkü'nün onayından çıkıp Resmi Gazete'de yayımlanmadığı için, türbanlı girmek isteyenler olursa engelenmeleri için gerekli önlemleri aldı. Sabah bazı fakültelerdeki derslerine gelen bazı kız öğrenciler ‘türban serbest bırakıldı’ diyerek başları kapalı içeri girmek istedi.
  Güvenlik görevlileri, eskiden olduğu gibi türbanlı öğrencileri içeriye almadı. Bunun üzerine kız öğrenciler yine türbanlarını çıkararak üniversiteye girebildi.
  Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın rektörlük yaptığı Akdeniz Üniversitesi'nde, anayasa değişikliği yürürlüğe girmediği için, türbanlı öğrencilere izin verilmedi. Başlarını örten kız öğrenciler türbanlarını çıkardıktan sonra kampusa girebildi.
  Birçok üniversitede olduğu gibi Akdeniz Üniversitesi'nde de ikinci öğretim dönemi bu sabah başladı. Türbanlı öğrencilerin eylem yapıp kampusa girmeye kalkışabileceği ihtimaline karşı, girişte özel güvenlik görevlilerinin yanında sivil polisler de önlem aldı. Üniversiteye türbanlı gelen öğrenciler, yine eskiden olduğu gibi başlarını açakarak ya da peruk takarak içeri girebildi.
  FOTOĞRAFININ ÇEKİLMESİNE KIZDI
  Burdur'daki Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde 2007- 2008 eğitim ve öğretim yılında ikinci dönem dersleri bu sabah başladı. Gelişmeleri izlemek için üniversite önüne giden gazeteciler, türbanlı öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı.
  Eğitim Fakültesi'nde yüksek lisans yaptığı belirtilen Fadime Can adlı öğrenci, izinsiz fotoğrafının çekilmesine tepki gösterdi ve DHA muhabirinden kişilik hakkına saldırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Polis merkezinde şikayetinden vazgeçen Fadime Can, daha sonra üniversiteye türbanını çıkardıktan sonra girdi.
  Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 2007- 2008 akademik yılının ikinci yarısı sakin başladı. Türbanlı kız öğrenciler, başlarını açarak okula girdi.
  Çoğu başka şehirlerde oturan SDÜ öğrencilerinin önemli bir bölümü henüz kente dönmediği için okula ilk gün az sayıda öğrenci geldi, türbanlı kız öğrenciler türbanlarını çıkararak okula girdi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu, türban serbestliğinin öğrenciler arasında bir sorun teşkil etmeyeceği görüşünü savundu. “Biz bu filmi daha önce de izlemiştik” diyen Prof. Dr. Sarıkçıoğlu, “1980’li yıllarda yine idari görevdeydim. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı'ydım. Yasaklar olduğu vakit başörtüsünden ceza alıp okuldan ayrılanlar olmuştu. Ama serbest bırakıldıktan sonra olay olmadı. Başörtülü ve başörtülü olmayanlar arasında kardeşlik duyguları hakimdi. Bugün de böyle olacak. Bu öğrenciler arasında yer teşkil etmeyecek diye düşünüyorum” diye konuştu.
  Erciyes Üniversitesi'nde de türbanlı öğrenciler, derslere başlarını açarak girdi.
  Erciyes Üniversitesi'ne bağlı fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okullarda, türban ile ilgili eski uygulama devam etti. Günün erken saatlerinden itibaren okullara gelen türbanlılar, her zaman olduğu gibi, okul giriş kapı yanlarında kendilerine ayrılan camlı ve aynalı bölümlere girerek, başlarını açtı. Üniversite yetkilileri, türban ile ilgili Anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edilmesine rağmen, değişikliğin Cumhurbaşkanlığı'nca onaylanıp, yürürlüğe girmemesi ve kendilerine yazılı bir belge ulaşmadığı sürece, eski uygulamanın devam edeceğini ifade etti.


  _________________
  Hayatı yudumla..![i]
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir Salı 12 Şub. - 10:25:57 tarafından duygusuzduygu

  bu türban konusu biraz fazla uzadı sankiii...baydı artık manşetlerde...bütün kanallarda türbann ve hep de erkekler tartışıyor:(((ilginçç
  avatar

  Mesaj Bir Salı 12 Şub. - 18:05:58 tarafından OzAn

  Smile Turßan yaLan olur yaa Smile
  avatar

  Mesaj Bir Paz 17 Şub. - 22:13:28 tarafından cadi

  bencede baydı yha urasıcak baska ıslerı yok sankı milletın dınını oyuncak ettıler eline alan bisi söylüyo Rolling Eyes
  avatar

  Mesaj Bir Çarş. 26 Mart - 7:28:07 tarafından OzAn

  ßence hiç iyi ßişi deiL
  avatar

  Mesaj Bir Çarş. 26 Mart - 16:33:27 tarafından cadi

  zaman gösterıcek artık iyimi yoksa kötümü olduğunu???
  avatar

  Mesaj Bir Cuma 28 Mart - 0:27:10 tarafından deniz_yıldızı

  evet ama girememiş zaten türban ünv ye
  avatar

  Mesaj Bir Paz 30 Mart - 0:16:55 tarafından OzAn

  Eski Koye Yeni yeni şeyLer getirioLar yaa Very Happy

   Forum Saati Çarş. 12 Ara. - 6:43:56