Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  'Türkiye'de günde 500 kişi sigaradan ölüyor'

  Paylaş
  avatar
  ali bayar
  Ali Bayar
  Ali Bayar

  Erkek
  Kayıt tarihi : 15/09/07
  Mesaj Sayısı : 1149
  Yaş : 29
  Nerden : İST
  Ad Soyad : aLi bayaR
  Okul No : 2664
  Sınıfım : 11 / Tm-C
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Akrep
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 15729
  Rep Puanı : 9
  Mezuniyet Yılı : 2007
  130208

  'Türkiye'de günde 500 kişi sigaradan ölüyor'

  Mesaj tarafından ali bayar  Konak Belediyesi, Konak Kaymakamlığı ile Sigarayla Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Merkezi tarafından, "Çağdaş İzmir Sigaraya Hayır Diyor" isimli bir seminer düzenlendi.

  Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'ndeki seminere Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu, Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, İlçe Emniyet Müdürü Şemi Albat, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

  Sigara üreten şirketlerin yöneticilerinin kendilerinin içmediğini söyleyen Başkan Tunçağ, sigarayla mücadelenin bir görev olduğunu, özellikle gençleri sigaradan uzak tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

  Türkiye'de son 20 yılda sigara kullanım oranının yüzde 80 arttığını ve başlama yaşının 12'ye düştüğünü hatırlatan Konak Toplum Sağlığı Merkezi doktoru Tefariye Dayıoğlu ise, "Türkiye'de sigara kullanımı artarken son 20 yılda ABD'de yüzde 30 azalmıştır. Gelişmiş ülkelerde toplum daha bilinçli ve duyarlıdır. Resmkayıtlara göre Türkiye'de her yıl 200 bin, günde 500, iki buçuk dakikada ise bir kişi sigaradan dolayı hayatını kaybetmektedir. Sigara, diğer sebeplerin (terör, kaza, hastalık) toplamından beş kat fazla ölüm oranına sahiptir." şeklinde konuştu.

  Türkiye'nin, sigara satışı ve kârlılığı sebebiyle bütün şirketlerin adeta gözdesi olduğunu vurgulayan Dr. Dayıoğlu, vatandaşların sigaraya yılda 15 milyar dolar harcadığını söyledi. Şirketler için bu pastanın her yıl daha da büyüdüğünü ve büyük bir pazar haline geldiğini hatırlatan Dayıoğlu, en korkunç yanının ise çocukların ve gençlerin hedef seçilmesi olduğuna dikkat çekti.

  (CİHAN)


  _________________
  Hayatı yudumla..![i]
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir Çarş. 26 Mart - 7:24:56 tarafından OzAn

  yaLan Dunyaaaa!

   Forum Saati Salı 18 Ara. - 13:25:35