Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  2009'da ÖSS'ye kimler girecek

  Paylaş
  avatar
  ali bayar
  Ali Bayar
  Ali Bayar

  Erkek
  Kayıt tarihi : 15/09/07
  Mesaj Sayısı : 1149
  Yaş : 29
  Nerden : İST
  Ad Soyad : aLi bayaR
  Okul No : 2664
  Sınıfım : 11 / Tm-C
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Akrep
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 15711
  Rep Puanı : 9
  Mezuniyet Yılı : 2007
  300408

  2009'da ÖSS'ye kimler girecek

  Mesaj tarafından ali bayar

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın, önümüzdeki yıl sınav sisteminin kökten değişeceğine dair açıklaması, 2009’da ÖSS’ye girecek adayları endişelendirdi.

  11.sınıf öğrencileri, gelecek yıl kendilerini nasıl bir ÖSS’nin beklediğinden habersiz; şu ana kadar yüzeysel ifadelerle ‘kökten’ değiştirildiği söylenen sınav sisteminin içeriğini bilmek istiyor.
  Aslında ne zaman üniversiteye giriş sistemi değişse hakkında en az konuşulan kitle, o yıl sınava girecek olan lise son sınıf öğrencileridir. Malum, ÖSS üzerinden dönen siyasi hesaplar, ülkenin yüksek öğretim sistemini alt üst eden çekişmeler ve tabii değişen üst kadrolar neredeyse her yıl üniversiteye giriş sisteminin değişmesine neden oluyor.

  ÖSS sistemiyle ilgili en ciddi değişiklikler yakın tarihte, 2005 yılında yapılmıştı. O yıl ÖSS’ye giren adaylar eminim, Temmuz ayında ÖSYM Başkanı’nın yaptığı açıklamaları hayatları boyunca hatırlayacaklardır. Zira bir önceki sınav sisteminde sadece lise1. sınıfın konularından sorumluyken; birden bire genişleyen müfredatla adaylar tüm lise konularından sorumlu tutulmuşlardı. Hal böyle olunca, lise 2.sınıfın yazına kadar sadece ilk yılın konularına odaklanan adaylar, son sınıfta ciddi bir yükün altına girmiş, hem okul derslerine hem de yeni sınav sisteminin içerdiği tüm konulara çalışarak 2006 ÖSS’ye hazırlanmışlardı. Tabii yabancı dil öğrencileri açısından bakıldığında eklenen matematik ve fen dersleri de ayrıca manidar bir anektod olarak ÖSS tarihine geçmişti. Şüphesiz hem öğrenciler için hem de öğretmenler için 2005 yazı zor geçmişti.


  Şimdi bu yıl ÖSS’ye sayılı günler kala yine sistem değişikliği gazetelere haber oluyor. Üstelik iddialı başlıklarla. Hiç olmazsa şimdilik lise son sınıf öğrencilerinin içi rahat, onları ilgilendiren bir değişiklik söz konusu değil. Tabii 2008 ÖSYM kılavuzunda puan türü değişen Arkeoloji ve Reklamcılık gibi bölümleri saymazsak. Ancak gelecek yıl ÖSS’ye girecek adaylar için kısaca ‘İngiliz modeli’ açıklaması bir şey ifade etmiyor.  "HOCAM İYİ BİR ŞEY Mİ"
  Öğrenciler konuyla ilgili sadece, ‘Hocam, iyi bir şey mi?’ diye yarı şaka yarı ciddi ne diyeceğimizi merak ediyorlar. İşin ilginç tarafı YÖK Başkanı’nın açıklamalarında yeni sistemin menşei dışında hiçbir bilgi yok. Adaylar ÖSS’de, kendilerine yöneltilen 12 farklı testten 5’ini çözecek, en başarılı olduğu 3 testin sonucuna göre de üniversitelere yerleştirilecekmiş.  Ha bir önemli bilgi de sınav sistemi içinde lise başarısı tamamen ortadan kalkacakmış. Yani Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı artık tarih olacakmış. Tabii bu ayrı bir tartışma konusu ama ben İngiliz modelinin Türk modelinden farkını anlayamadım. Yani hali hazırdaki sınav sistemi içinde adaylar soru kitapçığında yer alan 8 testten, kendilerini ilgilendiren 1.bölümdeki 4 ortak testi (Türkçe, Mat1,Sos1,Fen1) ve 2.bölümde alanları kapsamında yer alan 2 testi yani toplamda 6 test çözerek üniversiteye giriyorlar. Yani 6 test çözmek yerine 5 test çözdüğünde, öğrenci ‘hamallıktan’ kurtulacak öyle mi? Ayrıca adayın en yüksek puanı aldığı 3 test baz alınarak istediği üniversiteye başvurusu söz konusu olacak. Ama gerekirse YÖK merkezi yerleştirme de yapacak. Peki, zaten öğrenciler merkezi yerleştirmeyle girmiyor mu üniversiteye? Şayet bu ‘İngiliz modeli’ni anlayan varsa bize de anlatsın. Ya da şöyle söyleyelim artık kalkacağı kesinleşen ey katsayı sen nelere kadirsin? İşin esprisi, bir katsayı için kafaları bu kadar karıştırmaya değer mi?

  Geçenlerde Okan Üniversitesi önemli bir toplantı düzenledi ve üniversiteye giriş sistemiyle ilgili değerli hocamız Prof. Ali ******’ın konferansına rehber öğretmenleri davet etti. Binlerce gencin geleceğini belirleyen ÖSS’yle ilgili belki de akademik anlamda en detaylı araştırmaları yapan akademisyen olarak Prof. Ali ******, sınav sisteminin çarpıklıklarını bilimsel olarak bir bir ortaya koydu. Şimdiyse ‘İngiliz modeliyle’ beraber Ali Hocamızı sanırım, çok daha ciddi bir mesai bekliyor. Ha tabii bu arada 2009 ÖSS adayları, hala yürekleri ağızlarında haber bekliyor. Neyle karşılaşacaklarını bilmek istiyorlar. Tabii onlara sıra gelene kadar, siyasi tartışmalar, spekülatif haberler, döktürülen ve döktürülecek olan inciler…Bu belirsizlik içinde; sahi siz girecek olsanız 2009 ÖSS’ye nasıl hissederdiniz kendinizi?


  En son admin tarafından Çarş. 30 Nis. - 21:11:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : sebep yok)


  _________________
  Hayatı yudumla..![i]
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir Çarş. 30 Nis. - 22:14:42 tarafından duygusuzduygu

  bu sistemden daha beter bir sistem olamaz.ben ona da girerim 2009 2015 2030 ömrüm ne kadarına yeterse girerim:D:D
  avatar

  Mesaj Bir Perş. 1 Mayıs - 9:06:57 tarafından ebru

  bu sene girerim olmasa da daha da uuraşamam heralde ya çekilmez her sen be. ya da dersane ye gitmem bida kendi çapımda bişiler yapmya çalışırım.
  avatar

  Mesaj Bir Perş. 1 Mayıs - 11:54:46 tarafından MeRvee

  yaaa her sene değiştiriyolar bn girene kadar daha çok değişir Very Happy:D:c:
  avatar

  Mesaj Bir Perş. 1 Mayıs - 12:42:43 tarafından duygusuzduygu

  ebru oyle hemen pes etmek olmaz...azmetmek gerek bak ben 1 ay sonra 23 olacagım girmeye devam ediyorum elbet istanbul içi olacak diye:D benim bir arkadasım 7.senesinde girdii:D bu arada eger altyapın varsa dershanenin sana katabilecegi cok bir sey kalmıyor teknigi biliyorsun zaten eger heyecan sorunun da yoksa evde hazırlanman cok daha iyi oluyor cünkü stres olmadan giriyorsun...ben dersaneye gittiğim senelerde gitmediğim senedeki puandan daha az puan yapmıstım:D:D
  avatar

  Mesaj Bir Perş. 1 Mayıs - 14:11:23 tarafından ebru

  ya ben çok rahatım hele geçen sene fazla bi rahattım. ama ınaw günü kapının önünde beni biheycan bastı. ağlıcaktım ya:S:S zor tuttum kendimi

   Forum Saati Çarş. 12 Ara. - 7:37:06