Hasköy Güner Akın Lisesi Forumuna Misafir


  İstanbul'un kaderi Bandarin'in elinde...

  Paylaş
  avatar
  duygusuzduygu
  Özel Üye
  Özel Üye

  Kadın
  Kayıt tarihi : 16/09/07
  Mesaj Sayısı : 965
  Yaş : 32
  Nerden : büyük çamlıca tepesi/üsküdar/istanbul:)))
  Okul Durumu : Mezun

  Burcum : Ikizler
  Tuttuğu Takım :
  Ruh Halim :

  Rep Gücü : 12320
  Rep Puanı : 2
  080508

  İstanbul'un kaderi Bandarin'in elinde...

  Mesaj tarafından duygusuzduygu

  Dünyanın en önemli, en eski, en canlı kenti İstanbul UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılacak mı, yoksa listede kalacak mı? İşte bu sorunun yanıtını bugün İstanbul'a gelecek olan UNESCO Heyeti ve onun başkanı Francesco Bandarin verecek. Heyet, İstanbul'da yapılanları tek tek inceleyecek ve bir rapor hazırlayacak.


  Taşbaşı, “İstanbul Turizm Festivali” tanıtımı dolayısıyla Binbirdirek Sarnıcı'nda düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarının UNESCO heyetinin İstanbul'a gelişine ilişkin sorularını yanıtladı.

  UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin başkanlığındaki heyetin bugün İstanbul'a geleceğini ve 13 Mayısa kadar da kentte kalarak incelemelerde bulunacağını anlatan Taşbaşı, şu bilgileri verdi:

  “Bu ziyaret bizim için önemli. World Heritage-Dünya Kültür Mirası tarafından, 2006 yılında İstanbul'a 2 yıllık bir süre tanınmıştı. Heyet inceleme gezisine ilişkin hazırlayacağı raporu, UNESCO Dünya Kültür mirasının Temmuz ayında Kanada Quebec'te yapılacak toplantısında sunacak. Biz de bu toplantı öncesinde heyeti İstanbul'a davet ettik.

  Burada bulundukları süre içinde, İstanbul'un tarihi alanları olan Süleymaniye, Zeyrek, Surlar, Sultanahmet Meydanı, Fener ve Balat'ı gezecekler. Bu konularla ilgili kişi ve kurumlarla istişarede bulunacaklar. Büyükşehir Belediyesinin belli merkezlerinde ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti ajansında bir toplantı yapacaklar. Ayrıca Arkeoloji Müzesi ve Marmaray kazılarında incelemelerde bulanacaklar. Şahsen görüşmek istedikleri kişi ve kuruluşlar var, onlarla görüşecekler. Heyet inceleme gezisine ilişkin hazırlayacağı raporu Kanada'da sunmadan önce bize de iletecek. Biz de görüşlerimizi belirteceğiz. O nedenle bu ziyaret bizim için önemli.”

  BANDARIN'İN BAŞKANLIĞININ ÖNEMİ

  Heyete, UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin'in başkanlık etmesinin, İstanbul'a verilen önemin ciddiyetini de gösterdiğini ifade eden Taşbaşı, rapordan ve Kanada'daki toplantıdan beklentilerini de şöyle açıkladı: “Geçen yıl Yeni Zelanda'daki toplantıda 'İstanbul'da geçmişte yapılan çalışmalara göre umulmadık gelişmeler gördük' demişlerdi. Bu bizi biraz cesaretlendiriyor. Eksikliklerimiz de var. Her şeyi tamamen yapmadık, ama ciddi bir sinerji yakaladık. Özellikle kültür varlıklarının korunması konusunda toplumda önemli bir duyarlılık oldu. Ben bunun UNESCO'ya olumlu olarak yansıyacağını düşünmekteyim. Tabii ki kararları önceden kestirmek zordur, ama ben olumlu olacağını düşünüyorum. İyi bir karar çıkacağını düşünüyorum.”

  Taşbaşı, olumsuz bir karar çıkması durumunda bunun İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanı ile çelişki yaratıp yaratmayacağının sorulması üzerine, “Olumsuz bir karar çıkarsa bu İstanbul açısından prestij kaybıdır, çelişkidir, ama böyle bir karar çıkacağını ummuyorum” dedi.

  “Neden İstanbul'un kültür mirası listeninden çıkarılması istendi?” sorusuna karşılık Taşbaşı, geçmişe bakıldığında bunun neden istendiğinin görülebileceğini ifade ederek, “Özellikle surlarla ilgili yapılan yanlış restorasyonlar. Çünkü artık dünyada koruma anlayışı değişti. Bir şeyi yıkıp yenisini yapmanın koruma anlayışı olmadığı anlaşıldı” diye konuştu.

  Ayrıca Fener, Zeyrek ve Süleymaniye bölgelerinde de ahşap evlerin bir bir yok olduğuna dikkat çeken Taşbaşı, sorunların yıllardır birike birike geldiğini vurguladı.

  Cumhur Güven Taşbaşı, “2 yıldır çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Kültür varlıkların korunması konusunda çok aceleci davranıp hızlı bir şekilde restorasyona girmek yanlış oluyor. Yanlış yaptığınızda da kültür mirasını yok ediyorsunuz. Ama yavaş ve doğru bir karar alıp doğru yaparsanız, doğru oluyor. O anlamda da biz UNECSCO ile iş birliğini çok önemsiyoruz. Onların bize dünyadaki yapılan koruma yöntemleri konusunda rehberlik yapacağını umuyoruz. Böyle bir iş birliğini sağlarsak bu tehlikeden de uzaklaşmış oluruz” dedi


  kaynak=hürriyet.com


  _________________
  NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENEE:!!!
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  avatar

  Mesaj Bir Perş. 8 Mayıs - 21:29:41 tarafından ali bayar

  resmi değiştirdim Portal çökmüştü Very Happy:D:C:Yine de teşekkür ederiz konuların için ..!bu Aradfa konu için İstanbul'u seçmezlerse yaşamasınlar
  avatar

  Mesaj Bir Perş. 8 Mayıs - 22:00:03 tarafından duygusuzduygu

  nasıl yani portal çökmüştüVery Happy:D:neyse bunu koyacaktım aslında da güzelim istanbul da olsun fonda dedim:D:D: vallahi kültür mirasından cıkarmaları anlamsız olur..hangi sehir bu kadar tarih kokarr kii...her ne kadar biz biraz yok etsek de hala güzell hala zengin bir sehirr
  avatar

  Mesaj Bir Paz 11 Mayıs - 19:20:12 tarafından MeRvee

  İstanbulu yapmazlarsa yaşamasınlar daha iyi istanbul gibi şehir hangi ülkede

   Forum Saati Çarş. 12 Ara. - 7:14:17